آشنایی با پسته کله قوچی و خواص آن

پسته کله قوچی به همراه پسته اکبری از پسته های با کیفیت و گران قیمت بازار محسوب می شوند که برای این نوع از پسته بازار داخلی و خارجی مناسبی وجود دارد که همه ساله میزان بسیار بالایی از این نوع پسته به خارج از کشور صادر می شود. این نوع پسته درختی کم رشد دارد و سطح برگ درخت آن بسیار کم است که این امر باعث می شود تا آفتاب به
راحتی سبب آسیب میوه پسته نشود. صادرات پسته کله قوچی شهرت و محبوبیت بالایی را در بین سایر انواع پسته دارا می باشد و بیشتر کشورهای اروپایی خواهان خریداری این نوع پسته می باشند. شهرت و محبوبیت پسته کله قوچی به دلیل درشت بودن مغز آن و همچنین طعم لذیذ این نوع پسته می باشد.

پسته دست‌چین اکبری

پسته کله قوچی از ارقام معروف و تجاری کشور می‌باشد. برای اولین بار توسط فردی به نام حاج علی شریفی در روستای دهنو از توابع رفسنجان شناسایی و انتخاب گردید.

بیشترین معروفیت این نوع پسته به دلیل درشتی میوه آن می‌باشد. پسته کله قوچی از ارقام متوسط رشد می‌باشد و سطح برگ کم آن موجب شده است در بسیاری از مناطق تنه پسته و میوه‌ها از تابش شدید آفتاب آسیب ببیند در سالهای اولیه‌ی بعد از پیوند غالبیت انتهایی در آن شدید است، در نتیجه رشد رویش شاخه‌ی سال جاری زیاد می‌باشد. در صد بیشتری از برگ‌ها در این رقم پنج برگچه‌ای می‌باشد.

مزایای استفاده از پسته کله قوچی

می توان محبوبیت و شهرت پسته کله قوچی را در خاصیت درشتی مغز پسته و همچنین طعم بسیار خوب و قیمت مناسب آن عنوان نمود که از مزایای استفاده از این نوع پسته می باشد. البته می توان گفت که شاید در ظاهر پسته کله قوچی ظاهری شبیه به پسته فندقی دارد ولی در حقیقت امر این نوع پسته نسبت به نوع فندقی درشت تر و از وزن سنگین تری بر خوردار می باشد که به همین دلیل در هر کیلو تعداد کمتری پسته را شامل می شود.

پسته کله قوچی می تواند خواص زیادی را برای بدن انسان داشته باشد:

  • بسیار خون ساز است
  • مغز و ذهن را تقویت می کند
  • آرامش یلب و آرام کردن اعصاب
  • باز کردن مجاری کبد
  • معده را تقویت می کند
  • باعث تسکین سرفه می شود

دیدگاهتان را بنویسید